تحصیل درکانادا مخصوص دانش آموزان

تحصیل در کانادا مخصوص دانش آموزان

تحصیل در کانادا مخصوص دانش آموزان غیر کانادایی، امری است که با همراهی خانواده هایشان انجام میپذیرد. تمامی ایالت های کشور کانادا قوانین مخصوص به خود را در رابطه با اینکه چه افرادی به عنوان دانش آموز شناخته میشوند و افراد چه زمانی به سن قانونی میرسند اعلام کرده اند. بر همین اساس دانش آموزانی که زیر سن قانونی هستند به عنوان فردی که به سرپرست قانونی احتیاج دارند ، معرفی میشوند. در آخرین اطلاعات به روز شده ی سایت دولت کانادا در ایالت های  

Alberta, Manitoba, Ontario, Prince Edward Island, Quebec, Saskatchewan

سن قانونی 18 سال و در ایالت های

 

British Columbia, New Brunswick, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories, Nova Scotia, Nunavut, Yukon

سن قانونی 19 سال اعلام شده است.

 

 

والدین و یا قیم قانونی دانش آموزان زیر 18 و 19 سال باید ثابت کنند که فرزندان آن ها در تمام طول تحصیل و اقامت خود در کشور کانادا حمایت و مراقبت هایی را که نیاز دارند دریافت خواهند کرد. دانش آموزان زیر سن 17 سال باید حتما سفر خود را با والدین و یا قیم قانونی خود انجام داده و در زمان اقامت خود در کانادا حامی و متولی داشته باشند. دانش آموزان عزیزی که میخواهید برای شش ماه و یا بیشتر در خاک کانادا مشغول به تحصیل باشید، ابتدا باید برای دریافت اجازه ی تحصیل خود، قبل از ورود به کشور کانادا اقدام نمایید. این موضوع در مورد دانش آموزانی که میخواهند با قیم خود سفر کنند نیز صدق میکند. اگر برنامه ی تحصیلی مورد نظر شما شش ماه و یا کمتر باشد، الزامی برای گرفتن اجازه ی تحصیل نیست، اما شما دانش آموزان عزیز می توانید قبل از ورود به کانادا برای دریافت آن اقدام نمایید.

دانش آموزان و اخذ اقامت  

والدینی که اجازه ی کار و یا تحصیل در کشور کانادا را دارند میتوانند کودکان خود را بدون هیچ اقدامی برای دریافت اجازه ی تحصیل، در مقاطع پیش دبستانی ، ابتدایی و متوسطه ثبت نام کنند. اما فرزندان خردسالی که والدینشان مجاز به اشتغال به تحصیل و یا کار در کانادا نیستند، اجازه ی تحصیل در خاک کانادا را ندارند. به طور مثال، فرزندان افرادی که با ویزای توریستی در کانادا هستند باید از کشوری که محل اقامت دائمیشان است برای دریافت مجوز تحصیل اقدام کنند. اجازه ی تحصیل برای دانش آموزان مقطع دبستان برای مدت یک سال صادر میشود و قابلیت تمدید شدن را دارد، اما اجازه ی تحصیل برای دانش آموزانی که در دوره ی متوسطه ثبت نام کرده اند میتواند برای کل دوره ی مورد نظر، یعنی حداکثر 4 سال صادر شود. کودکان خردسال شما در مقاطع پیش دبستانی و مهدکودک نیازی به داشتن اجازه تحصیل ندارند. اما بطور کلی، دانش آموزان عزیزی که متقاضی دریافت study permit از مقطع ابتدایی تا متوسطه هستید، باید نامه پذیرش خود را از موسسه آموزشی مورد نظر در کانادا تهیه فرمائید. زمانی که درخواست فرزندتان توسط اداره ی مربوطه در کانادا دریافت شد، بررسی ها شروع میشود تا مطمئن شوند که تمامی مدارک ضروری برای پیش بردن پرونده فراهم و همچنین هزینه ها ی مربوطه نیز پرداخت شده است. بعد از دریافت درخواست، نامه ی تایید برای فرزند شما ارسال میشود، و البته اگر آدرس ایمیل ارائه داده باشید یک نسخه تاییدیه الکترونیکی هم برای شما ارسال خواهد شد. گاها امکان این وجود دارد که دولت کانادا بطور تصادفی پرونده هایی را برای بررسی بیشتر انتخاب کند. در صورتی که پرونده ی فرزند شما انتخاب شد، از فرد متقاضی درخواست میشود تا در مصاحبه ای شركت كند و صحت مستندات و سایر اطلاعاتی که از قبل ارائه داده است را تایید بفرمایند.

اشتغال به تحصیل

از دیگر موضوعات مربوط به تحصیل دانش آموزان در مدارس کانادا، بحث تغییر برنامه ها و یا محل تحصیل دانش آموزان است. شرط لازم برای این تصمیم، اشتغال تمام وقت دانش آموزان عزیز به تحصیل در یکی از موسسات و مدارس مورد تایید دولت کانادا در تمام طول اقامت است. اگر والدین عزیز مدرسه ی فرزند خود را بدون اطلاع به دولت کانادا تغییر دهند، مدرسه ی قبلی دانش آموز گزارشی مبنی بر عدم ثبت نام وی ارائه میدهد. و این موضوع باعث میشود که از فرزندتان خواسته شود تا خاک کشور کانادا را به دلیل رعایت نکردن قوانین مربوطه ترک کند. همچنین امکان دارد اگر در آینده درخواستی برای دریافت ویزای تحصیلی داشته باشد با آن موافقت نشود. برای درخواست اجازه تحصیل، دانش آموز ملزم به ارائه ی مدارک هویتی، مدارکی جهت اثبات وضعیت مالی به منظور پوشش تمامی هزینه ها در طول اقامت و البته پذیرش از مدرسه ی مورد نظر میباشد. اگر جواز تحصیل شما معتبر باشد و شما در حال انتقال از مقطعی به مقطع دیگری باشید، دیگر نیازی به درخواست اجازه ی جدید و یا ایجاد تغییری در مجوز فعلی خود ندارید. در اینجا چند مثال از تغییر مقطع را نام میبریم:

primary  به  high school

high school  به  post-secondary

post-secondary  به  high school

و یا هر نقل و انتقال دیگری بین مقاطع مختلف مدارس و مراکز آموزشی کانادا.

(primary school, junior school, elementary school) نام مقاطع مناسب برای کودکان حدود چهار تا یازده سال هستند.

در نظر داشته باشید که اگر فرصت مجوز اقامت شما به اتمام برسد، میتوانید تا 90 روز از زمان انقضای ویزا برای تمدید آن به عنوان توریست، دانش آموز و یا نیروی کار اقدام کنید.